A japán földrengés a világ végének közeledését jelzi?

2011 márc. 17. | Divinity, Exegézis, Társadalom | 7 hozzászólás

A japán földrengés óta a világ megint sokkal sérülékenyebbnek és törékenyebbnek látszik. A sokkoló képek hatására elindult keresztények között a szokásos találgatás: vajon ez az újabb földrengés a vég közeledtét jelzi? Máté evangéliumában maga Jézus említi a földrengéseket második eljövetelével összefüggésben. Amikor a tanítványok a világ végének jeleiről kérdezik a Mestert, ő többek között ezt válaszolja nekik: „Fogtok hallani háborúkról, és hallotok háborús híreket. Vigyázzatok, meg ne rémüljetek, mert ennek meg kell lennie, de ez még nem a vég. Mert nemzet nemzet ellen és ország ország ellen támad, éhínségek és földrengések lesznek mindenfelé. De mindez a vajúdás kínjainak kezdete!” (Mt 24,6-8)

Vajon a japán földrengés azt jelzi, hogy Jézus második eljövetele küszöbön áll? Azt javaslom, nézzük meg közelebbről, hogy Jézus miről is beszél a Máté 24-ben, amikor a földrengéseket említi. A tanítványok a világ végének jeleiről kérdezik őt: „mi lesz a jele a te eljövetelednek és a világ végének (συντελείας τοῦ αἰῶνος)”? Jézus a válaszában említ konkrét jeleket, amelyekből a világkorszak végére következtethetünk. Elmondja, hogy az Emberfia megjelenését nagyon nyomorúságos napok előzik meg, de Isten megrövidíti ezt az időszakot, hogy a választottai megmenekülhessenek (21-22). A vég (τὸ τέλος) közelségét jelzi majd a „pusztító utálatosság”, melyet a szent helyen lehet majd látni (14), csodatevő álmessiások fellépése, akik a választottakat is megpróbálják megtéveszteni (24-26), és korábban soha nem látott kozmikus jellegű változás az égen (29). Ezekből a jelekből Jézus szerint tudhatjuk, hogy közel a vég (32-33).

De mi a helyzet a földrengésekkel? Figyeljük meg még egyszer Jézus szavait: „Fogtok hallani háborúkról, és hallotok háborús híreket. Vigyázzatok, meg ne rémüljetek, mert ennek meg kell lennie, de ez még nem a vég (ἀλλ᾽ οὔπω ἐστὶν τὸ τέλος). Mert nemzet nemzet ellen és ország ország ellen támad, éhínségek és földrengések lesznek mindenfelé. De mindez a vajúdás kínjainak kezdete!” A japán földrengést látva akkor következtethetünk a vég (τὸ τέλος) közelségére? Jézus szerint éppen ellenkezőleg, a földrengések, háborúk, éhínségek még nem a vég jelei. Az egész korszakban lesznek háborúk, földrengések, éhezés, ezekből ne olvassuk ki a vég közelségét (οὔπω ἐστὶν τὸ τέλος). Ezeknek a dolgoknak „meg kell lenniük”. A japán földrengés ugyanúgy hozzátartozik a jelenlegi világkorszak szülési fájdalmaihoz, mint annakidején a lisszaboni, a törökországi, a chilei, vagy a haiti földrengés. Ugyanúgy hozzátartozik, mint a háborúk: a gótok és a rómaiak küzdelme, a keresztes hadjáratok, a törökkel vívott várvédő harcaink, a harmincéves vallásháború, a Rákóczi-szabadságharc, Napóleon hódításai, vagy a két világháború. Ezek nem a vég közelségének jelei.

Ha nem a vég közelségének jelei, akkor miért említi őket Jézus mégis a vég eljövetelével kapcsolatban? Egyrészt éppen azért, hogy a háborúkból, éhínségekből és földrengésekből ne vonjunk le helytelen következtetéseket: „Vigyázzatok, meg ne rémüljetek, mert ennek meg kell lennie, de ez még nem a vég.” Másrészt azért, mert ezek az események valamilyen módon mégis a vég eljöveteléhez kapcsolódnak. Jézus úgy fogalmaz, hogy ez a sok szőrnyűség „a vajúdás kínjainak kezdete”. A világ vajúdik, és a katasztrófák ennek a vajúdásnak a kezdetét jelzik. A földrengések is szülési fájások, melyek az új világkorszak eljövetelét jelzik. Isten újjá fogja teremteni a világot, új eget és új földet alkot, melyben igazság és béke honol, és ahol megszűnik minden gyász és jajkiáltás (Ézs 65,17; 2Pt 3,13; Jel 21,1-7). A földrengések azt jelzik – a háborúkkal és az éhínségekkel együtt –, hogy ez a mostani világkorszak el fog múlni. Még nem a vég közelségét mutatják, de azt igen, hogy a vég mindenképpen el fog jönni, és az új meg fog születni. Ebben az értelemben a japán természeti katasztrófa is Jézus második eljövetelére figyelmeztet.

7 hozzászólás

  1. atilla

    És : „Az idő is megrövidül az útólsó napokban”
    „Máté 24:22 És ha azok a napok meg nem rövidíttetnének, egyetlen ember sem menekülhetne meg; de a választottakért megrövidíttetnek majd azok a napok.”
    Állítólag ez a második földrengés amelyik az időt megrövidíttette mivel hogy a földgömb tengelyét megmozdította.

  2. Szabados Ádám

    Érdekes, amit mondasz, de a napok megrövidülése Máténál nem a napok hosszúságának, hanem a napok számának megrövidülésére vonatkozik. Vagyis nem lesz túl hosszú az a nyomorúságos időszak.

  3. vk

    „az a pusztító utálatosság, a melyről Dániel próféta szólott, ott áll a szent helyen”

    Szerinted mi lesz a pusztító utálatosság és hol fog állni (nincs jeruzsálemi templom)?

  4. Szabados Ádám

    Erről inkább egy külön postot írnék…

  5. András

    Várom ezt a postot. Érdekel a véleményed.
    (Ha megnézem a Dániel 9,27 közepét a Károli és az új fordításban, akkor azt látom, hogy nem is hasonlít egymásra:
    Károli: … és útálatosságok szárnyán pusztít …
    ÚF: … A templom szegélyére odakerül az iszonyatos bálvány…)

  6. endi

    Jó írás!

  7. Rafael Pál

    Igen jó írás, szakít az általánosan hallható,olvasható megjegyzésekkel világvégével kapcsolatban.

    egy ige jut eszembe „Igyekezzél, hogy Isten előtt becsületen megállj , mint oly munkás, aki szégyent nem vall, aki helyesen hasogatja az igazság beszédét”

    Isten áldjon Ádám

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Facebook Pagelike Widget

Archívum

LEGUTÓBBI HOZZÁSZÓLÁSOK