A sasarc mint bibliai szimbólum egykor mélyen megragadta az egyházatyák képzeletét. Az ókeresztény atyák a sasarchoz a földi dolgokról való elemelkedést, az isteni szemléletet, a tiszta, mennyei látást társították. A sas mennyei magasságokból fürkészi a földi dolgokat, a perspektívája ezért összehasonlíthatatlanul tágabb az emberek horizontális nézőpontjánál. A sasarcot gyakran összekapcsolták János evangélistával, mert a négy evangélista közül ő volt az, aki leginkább teológiai magasságokból beszélt a Jézusban megvalósult eseményekről.

A mai online tartalmakat olvasva jutott eszembe ez a szimbolika. Magánbeszélgetést lehallgató lehallgatásának lehallgatása, aberrált szexuális bűncselekményekről szóló hírek, azok cáfolata, majd a cáfolat cáfolata, celebritások öldöklő küzdelme, magánlakásokban történt események gyomorforgató részletei, azok felháborító mentegetése, és a többi, és a többi. Megterheli a gyomrot.

Ilyenkor az ember fogná magát és a magasba repülne, mint egy sas, hogy lássa az eget, lássa a történetek végét, a gonoszok végét, az igazak szabadulását, lássa hogyan illeszkednek egybe a szálak, lássa a tiszta, mennyei valóságot, és Isten fényében a valódi világot. Az ember vágyik arra, hogy a szeleken szálljon, vágyik az isteni fuvallatra, amely a magasba emeli, hogy ne fulladjon bele az itt és most minden tisztát elnyelő mocsarába. Vágyik a Szentlélekre, aki zúgó szélként fújja ki a tűz torkából azokat, akik az Istenéi. Vágyik a sasarcra. Az  Isten dicsőségére, amely János apostolt megragadta, és amit Ezékiel próféta is látott a Kebár folyónál.

Jöjj, sasarc, jöjj, Szentlélek, szállj le ránk és emelj bennünket a magasba!

 

2 hozzászólás

  1. Anna

    Igen, lassan teljesen belefáradunk ebbe a sok mocsokba, ami ránk ömlik. Nekem Absolon , Dávid király fia jut az eszembe, aki a királyi udvarban nőtt fel, de nem volt elég a vagyon, a család. Hatalom is kellett. Nagy támogatói tábort hozott össze hamis ígéretekkel, mert mindig vannak elégedetlenkedők. Egyre mélyebbre süllyedt, de elérte a vég.

  2. Sinka Csaba

    Igen, a sasarc.
    Nemrég a podcastunkban (Biblia és bölcsészet) János evangéliumát elemeztük két epizódon keresztül és nagyon hasznos volt számunkra is a sas hasonlata, segítséget nyújtott az evangélium és János sajátos nézőpontja megragadásában, jobb megértésében.
    Itt lehet elérni az epizódokat: https://youtu.be/QOM-kMWpEmY?si=oET34q2o2ZhSZdpf
    Illetve más platformokon itt: https://biblia-es-bolcseszet.transistor.fm/episodes

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Facebook Pagelike Widget

Archívum

LEGUTÓBBI HOZZÁSZÓLÁSOK