A Tyndale House izgalmas ószövetségi projektje

2022 máj. 27. | Divinity, Exegézis, Teológia, Tudomány | 0 hozzászólás

A European Leadership Forum teológus műhelyében izgalmas, új tudományos projekt elindításáról számolt be Dr. Peter J. Williams, a cambridge-i Tyndale House vezetője. A projekt neve: The Tyndale House Onomatics Project. A tudományos programban résztvevő kutatók (Dr. Pete J. Williams, Dr. Caleb Howard, Dr. Kim Phillips, Dr. Kaspars Ozolins, Dr. George Heath-Whyte) nevek előfordulásainak katalogizálásával igyekeznek közelebb jutni az ószövetségi szövegek történetiségéhez. Jelenleg az amorita főváros, Alalakh ékírásos szövegemlékein dolgoznak. Az előforduló nevekből kereshető adatbázist készítenek, hogy mintázatokat figyelhessenek meg egy-egy évszázadokat felölelő nagyobb időszakban. A projekt ígéretes, új irány az ószövetségi kutatások területén.

A készülő adatbázisból legalább tizenhét kutatási irányban keresnek kirajzolódó mintázatokat. Például vizsgálják, hogy a Jahve név valamilyen előfordulása a személynevekben milyen gyakorisággal történik a Kr. e. második évezredben, vagy hogy használták-e a korai időszakban a héber jiqtol (imperfectum) formát múlt időben (mint a Jismáél névben – vö. 1Móz 16,11), illetve ezzel összefüggésben: valóban ritkák voltak-e a nevek qatal formában a korai időszakban. Megvizsgálják a perzsa nevek előfordulását (vagy valószínűsíthető hiányát) is, a huri neveket, az edómi neveket, egy-egy családfában szemantikai mintázatokat, a pátriárkák neveinek kikopását a névadási gyakorlatban, vagy a családi kapcsolatok (apa, fivér) jelölésének fokozatos elmaradását. A kutatást végzők hipotézisei mind a bibliai szövegben megfigyelt jelenségekre épülnek, azokat tesztelik.

Kívülállók számára távolinak és kissé obskurusnak tűnhetnek ezek a témák, de a tudomány éppen ilyen aprólékos munkával képes megalapozni azt, amiről állításokat tesz. Izgalmasnak tartom, hogy ezen a területen megint evangéliumi szemléletű kutatók indulnak felfedezőútra, és az ő kutatásaik nyithatnak új területeket az Ószövetség hosszú időszakának jobb megértésében. Annak pedig kifejezetten örülök, hogy éppen az a Tyndale House fordul most az Ószövetség felé is kiemelt figyelemmel, amelyik a The Greek New Testament (THGNT) igényes szövegkiadását nemrégiben elkészítette. Drukkolok a projektnek, és várom az eredményeit!

 

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Facebook Pagelike Widget

Archívum

LEGUTÓBBI HOZZÁSZÓLÁSOK