Jerram Barrs Harry Potterről szeretettel

2011 dec. 5. | Divinity, Kultúra, Művészet | 30 hozzászólás

Kisebb vitát váltott ki az a januári írásom, melyben a Harry Potter sorozat mögötti keresztény reménységre igyekeztem rámutatni (A Halál Ereklyéi és az örök élet evangéliuma Godric’s Hollow-ban). A cikk a mindennapi.hu blogomban is megjelent, a reakciók ott talán még szélsőségesebbek voltak. Mivel J. K. Rowling egy Dumbledore professzor szexuális orientációjára vonatkozó váratlan és meghökkentő nyilatkozata sokaknak szintén (valamelyest joggal) beakadt, írtam egy cikket Számít, hogy Dumbledore meleg volt-e? címmel is. Ezt további két bejegyzésem követte: Okkult mű lenne a Harry Potter? illetve „Mágikus” irodalmi részletek a Bibliában?. Volt, akit meggyőztek az érveim, volt, akit láthatóan nem.

Nemrég rövid videóüzenet került fel a youtube-ra, melyben Jerram Barrs – a konzervatív evangéliumi Covenant Theological Seminary professzora – mondja el a véleményét a Harry Potter könyvekről. Érdemes végignézni ezt a mindössze hét perces üzenetet. Jerram Barrs álláspontjával egyetértek, a szívemből beszél. (Furcsa is lenne, ha nem, hiszen évekkel ezelőtt éppen ő nyitotta fel a szememet néhány motívumra, mikor A Halál Ereklyéiről beszélgettünk.) De ami a blogom szempontjából most még fontosabb, Barrs professzor – ha szabad ilyen merészen fogalmaznom – nyilvánosan megerősíti azt, ami mellett a januári cikkemben érveltem: Rowling tudatosan használta korunk legnépszerűbb meséjét a keresztény reménység kifejezésére. Szeretném, ha evangéliumkövető keresztényekként a sok gyanakvás és ordító tudatlanságról tanúskodó kritika után képesek lennénk végre felszabadultan örülni ennek a csodálatos mesesorozatnak.

30 hozzászólás

  1. jobbagyp

    Kedves Ádám!

    Szívesen olvasom írásaidat, főleg a kálvinizmussal kapcsolatban, azonban a legkisebb mértékben sem tudok egyetérteni a Harry Potterről vallott nézeteiddel, mégha egy okos amerikai úriember is támogat ebben (vagy avatott bele a ‘titokba’).

    Ez a „csodálatos mesesorozat” volt az egyik fő lökés húgom számára az okkultista irodalom karjába. Éveken át élt megkötözve, félelemben, mert ő sem találta meg az evangéliumot a HP-ben. Olvass, amit akarsz, majd az Úrnak elszámolsz vele, mire használtad fel a szabadidődet, ebbe legfeljebb a családodnak van még beleszólása. Onnantól kezdve azonban, hogy lelkipásztori tekintélyeddel élve reklámozod ezt az okkult könyvet, mások életét, békességét is kockára teszed.

    A Biblia mágikus voltára reagálva (ha már belinkelted a posztot, elolvastam azt is) egy dolog, hogy valami szokatlan (tudjuk, Istennél a szokatlan megszokott dolog:)) és egy másik, hogy valami varázslásra, azaz Isten akarata elleni nyilvánvaló lázadásra és önmagad a sátánnak való kiszolgáltatására buzdít. Aljas és populista dolog a szentségtelent a szent közé keverve elfogadhatóvá tenni. Ha a HP csupán annyi lenne, hogy egy kisgyermek beszélget a plüssállataival, esetleg képzeletben sárkányokon lovagol, senki sem szólna ellene a hívők közül. Ezékielt és Dánielt, vagy János apostolt JK Rowling szintjére zülleszteni szentségtörés! Le kellett írniuk a leírhatatlant, ezért az Úr szimbólumok formájában bízta rájuk az üzenetet, amit legtöbbször meg is magyarázott. A varázslást azonban sehol sem tüntette fel pozitív színben egy pillanatig sem. Másrészről a prófétáknak sokkal nehezebb dolguk volt, mint nekünk, hiszen még nem volt teljes a kijelentés. Nem csoda tehát, hogy sok mindent körbe kellett magyarázni nekik és hallgatóiknak is. Miénk a teljes Szentírás, a legbutábbak számára is felfogható üzenettel („És lesz ott ösvény és út, és szentség útának hívatik: tisztátalan nem megy át rajta; hisz csak az övék az; a ki ez úton jár, még a bolond se téved el” (Ézsaiás 35:8)). Akkor miért butítjuk le?

    Amivel megfogod az embereket, azzal kell meg is tartanod őket. Ha ez HP, akkor HP kell majd nekik dögivel, ha dicsike, akkor dicsikét akarnak majd, ha csodák, akkor a menny összes csodája nem lesz elég nekik, és végül a pokoltól fogsz segítséget kérni, mert az látványosabb. Ha viszont Krisztussal fogod meg őket, meg is tudod majd tartani, mert Krisztust fogják vágyni mindennél inkább. És üdvözülni fognak, ellentétben a korábbiakban felsorolt eszközök alkalmazásával.
    A.W. Tozert idézve: „Jelenleg az egyik legelterjedtebb hibás gondolkodásmód az (és ebből ered napjaink legtöbb zajos, hangoskodó vallásos tevékenysége), hogy az idők változásával a gyülekezetnek is változnia kell. A keresztyéneknek az emberek kívánságaihoz kell igazítani módszereiket. Ha tízperces igehirdetést akarnak, akkor adjunk nekik tízperces igehirdetést. Ha kapszulában kérik az igazságot, akkor adjuk meg nekik. Ha képeket akarnak, akkor adjunk nekik bőven képeket. Ha szeretik a történeteket, akkor mondjunk történeteket. Ha a vallásos tanítást dráma formájában akarják magukba szívni, akkor haladjunk velük – adjuk meg nekik, amit akarnak. ‘Az üzenet ugyanaz, csak a módszerek változnak’ – mondják a megalkuvás szószólói.
    ‘Akit az istenek el akarnak veszejteni, annak előbb elvesztik az eszét’ – mondták az ókori görögök, és bölcsebbek voltak, mint gondolták volna. Az a mentalitás, amely összetéveszti Sodomát Jeruzsálemmel, és Hollywoodot a Szent Várossal, az olyan komoly tévelygésben él, hogy nem lehet másként magyarázni, csak úgy, hogy ez egy ítéletes őrület, amely a hithű keresztyéneket sújtja az Isten Szelleme ellen elkövetett vétkeikért. ‘Hallván halljatok és ne értsetek, s látván lássatok és ne ismerjetek; kövérítsd meg e nép szívét, és füleit dugd be, és szemeit kend be: ne lásson szemeivel, ne halljon füleivel, ne értsen szívével, hogy meg ne térjen, és meg ne gyógyuljon’ (Ézsaiás 6:9-10).”

    Hogy a fővarázsló férfiszeplősítő-e, valóban mellékes, ugyanis már önmagában a varázslásáért elkárhozik, így a többi max. súlyosbít a büntetésén. A magyarázatod viszont komolyan sántít, ugyanis az azonos nemhez való vonzalom már önmagában bűn, magát a vágyat is le kell győzni, nem csak „megzabolázni”. „Öldököljétek meg azért a ti földi tagjaitokat, paráznaságot, tisztátalanságot, bujaságot, gonosz kívánságot és a fösvénységet, a mi bálványimádás” (Kolossé 3:5)

    Teljes mértékben igazat adok William MacDonaldnak: ami szellemi téren új, az nem igaz, ami igaz, az nem új. Mikor a lelkipásztorom elkezdte a doktorit, megkérdezte a témavezetőjét, hogy lehet-e még újat alkotni a dogmatika területén. Erre azt a választ kapta, hogy legfeljebb tévtanítást, de valószínűleg azokat is ellőtték már mind az elmúlt 2000 év keresztyén történelme folyamán.

    Büszkén vállalom tehát „gyanakvásom és ordító tudatlanságom” úgy, mint aki az első négy könyvet magam is olvastam, és egyértelműen negatív szellemi hatásokat tapasztaltam rajtuk keresztül – pedig akkor még az elítélendő előítéleteim sem voltak meg az íróval vagy a művel szemben.

    Mindentől, a mi gonosznak látszik, őrizkedjetek! (I.Thesszalonika 5:22)

    Szeretettel
    Péter

  2. Szabados Ádám

    Kedves Péter! Köszönöm, hogy megosztottad a véleményedet, bár őszintén szólva fáraszt az a megközelítés, amit (Te is) képviselsz. Kicsit olyan, mint mikor valaki azért haragszik engesztelhetetlenül a kéményseprőkre, mert megjelenésükkel az emberek babonaságát táplálják. Nehezen fér a fejembe, hogy értelmes emberek miért nem tudnak különbséget tenni nyilvánvalóan eltérő síkok között.

    Engedj meg két megjegyzést Jerram Barrs személyével kapcsolatban. 1. Barrs évtizedek óta a tiszta evangélium megalkuvás nélküli hirdetője, számos könyvet is írt, könnyen utánanézhetsz ennek. 2. Jerram nem amerikai, hanem angol, és nem „úriember”, hanem testvéred Krisztusban.

  3. endi

    Szerintem HP-t keresztényinek, vagy keresztény reménység kifejezésének tartani ugyanolyan butaság (súlyosabb szót használok inkább: ostobaság), mint úgy állni hozzá, hogy „meg se fogd, hozzá se érj”.

    Ha egy kiskorú, kezdő kereszténynek problémát okoz, akkor ne olvassa, tartózkodjon tőle. Egy nagykorú kereszténynek meg nem kellene hogy gondot okozzon egy mese. Jó lenne ha a keresztényeket felnőttségre tanítanák a tanítók, és a lényeges dolgokkal foglalkoznának.

    A világiak nagy része meg nem fog egy ilyen mese miatt okkult dolgokat csinálni. Igen, lesz aki fog, persze. A világi emberek nézeteit, reakcióit is tiszteletben kell tartani. Ha egy józan világinak csak mese a HP és nem lesz miatta okkult, akkor épp hogy őt botránkoztatjuk meg azzal, hogy sátáninak bélyegezzük a HP-t. Ha meg egy világira rossz hatással van a HP, akkor neki segíthetünk azzal hogy elmondjuk a véleményünket a varázslásról és ilyesmikről.
    A világiak se hülyék, se nem gyerekek általában.

    Szerintem az is gyerekesség hogy folyton valami „nagyhíres nagykülföldi nagyember” véleményére hivatkozunk hogy „hát ha ő is jót mond erről, akkor biztos jó”. Felnőttség, elvtársak… 🙂

  4. Szabados Ádám

    Kedves endi! Én érveltem amellett (ostoba módon), hogy a HP keresztény reménységet közvetít, az érveimet ráadásul (valami buta megfontolásból) az írónő saját nyilatkozatával is alátámasztottam, mielőtt a „nagyhíres nagykülföldi nagyember” véleményét (gyerekes lelkesedéssel) belinkeltem. Te viszont felnőtt megfontoltsággal szerencsére érvek nélkül helyretetted a dolgokat és rámutattál a helyes ösvényre. Köszönjük, endi! 🙂

  5. endi

    Jól van, nem kell megsértődni. 🙂 Amúgy nekem az írónő is csak egy „nagyhíres nagykülföldi”, aki a szememben semmi komolyabbat nem alkotott.

    Szerintem az ilyen „okkult veszélynél” nagyobb probléma az, hogy az emberek mennyit foglalkoznak az ilyen fantázia világokkal. Jobban ismerik benne a szereplőket, történéseket, szabályokat mint a valódi világot. Tolkienről olvastam, hogy szörnyülködött azon amikor látta hogy Gyűrűk Ura rajongói klubok alakulnak meg ilyesmik…

    Én játékprogram fejlesztéssel foglalkozom, szóval képben vagyok az ilyesmikkel valamennyire… szörnyű látni hogy fiatalok, de még idősebbek is oldalakat tudnak írni egy hülye játék világáról, eseményeiről stb-ről… A valódi világ dolgairól pedig nem lehet velük beszélgetni szinte.
    Én is játszok játékokkal, de tök feleslegesnek tartom hogy ezekről beszéljek, beszélgessek. (Hacsak nem technikai dolog, de az meg a szakmám miatt.)

  6. Szabados Ádám

    endi, általában szórakoztat a kendőzetlenséged, néha meghökkent, néha kedvem van válaszolni, máskor nincs. Tegnap volt, és örülök, hogy nem bántódtál meg az iróniámon. A mostani hozzászólásoddal nagyrészt egyetértek, kivéve az első bekezdést, de az meg ízlés kérdése, és de gustibus non est disputandum.

    A képzelet világa válhat a valóság elől való meneküléssé, de szembesíthet is a valósággal: https://divinity.szabadosadam.hu/?p=1887. Az időt viszont nem csak olvasással és játékokkal lehet elszúrni, hanem ezer más dologgal is (kertészkedés, takarítás, vásárlás, internetezés, filmnézés, tévézés, természetjárás, sportolás, fecsegés, telefonálás, lakásátrendezés, stb.) Mindig érdemes feltennünk a kérdést, hogy jól használjuk-e ki az időnket. A fikció lehet hasznos és jó időtöltés. De nem mindig, és csak szűk határok közt az.

    https://divinity.szabadosadam.hu/?p=945
    https://divinity.szabadosadam.hu/wp-content/uploads/2010/09/FIKCIO-MIT-KEZDJUNK-VELE.pdf

  7. Sytka

    A Harry Potter népszerű gumicsont volt pár évvel ezelőtt a kereszténységben. Én azt látom, amikor fellángoltak a viták, egyes közösségek szórólapokat is nyomtattak és mindenféle módon protestáltak a könyvek és filmek ellen (hivatkozva az okkultizmus veszélyére), az sokkal többet árult el a kereszténység szellemi állapotáról, mint magáról Harry Potterről.

    A tiltakozáshullámok inkább bennünket minősítettek és felfedték hogy milyen színvonalon gondolkodik az egyház jó része egy gyerekmeséről. Nem vitatom, hogy egyeseket tényleg az okkultizmushoz hajszolhat egy ilyen könyv, de azt gondolom, hogy nincs a világon semmi, amiről ne lenne elmondható, hogy amúgy is labilis emberekre rossz hatással vannak. A legtöbb gyerek tizennyolc éves koráig eljutva már nem akar Pókember, Batman vagy Superman lenni, nem ugrál színes pizsamában a tükör előtt műanyag karddal hadonászva. Persze akadnak kivételek, de valóban rajtuk keresztül kell megítélni egy mesevilág jelenségeit?

    Főként, hogy ilyen erővel bizony magát a Bibliát is kidobhatnánk: a Harry Potterhez képest nagyságrendekkel több emberre volt rossz hatással a történelem során, hogy összeolvasott belőle mindenfélét és ráadásul Isten tekintélyére hivatkozva tette, amit tett. Persze mondhatjuk, hogy rosszul kezelték a Szentírást – de akkor miért nem mondjuk a Harry Pottertől kisiklottakra, hogy ők meg a mesét nem értik?!

  8. Szabados Ádám

    Sytka, ezért kapsz egy virtuális ölelést. 🙂 Annyit tennék még hozzá, hogy természetesen egy mesének is van világnézete, ami persze a „mágikus” keret mögött van. Grimm meséi tele vannak a germán népek félelmeivel, Andersen meséi egy csüggedt ember pesszimista világlátását tükrözik, a magyar népmesék a kisember álmodozását, C. S. Lewis meséi mögött az evangélium van, Philip Pullman történetei tudatosan propagálják az ateizmust, stb. J. K. Rowling meséi mögött is van világnézet. Ez a világnézet – nekem egyértelmű, és az írónő is erről tett bizonyságot – a kereszténység. Ezt nem mindenki veszi észre, de hát a művészet indirekt kommunikáció, elrejt, „megdolgoztat”, ebben van az ereje. Aslanról sem tudja mindenki, hogy Jézus Krisztus metaforája. Pedig az.

  9. alex:)

    Szabados Ádám szerint:
    2011. december 6. kedd – 10:37

    ” Tehát rajongó lélek van benned? ”
    Ahogy visszaolvastam az itt leírt teremtményekről alkotott vizuális nézeteidet,virtuálisban ötvözött felfogásodat!
    De ebből is van SZABADULÁS! Neve- Jézus az Úr mindenekfelett,mert Ő az egyedüli ÚR! Még a mi meggyötört spirituális gondolatainkon is TÚL!
    Hitted VOLNA?
    -maradok szeretettel.

  10. alex:)

    Amit egyes teológusok úgymond maguk önigazulásként, önbecsvágyásukért, öntetszelésegükért,és akármiért elkövetnek,hiszen ők is bukott teremtmények és kizárólag Isten kegyelméből,és Őreá szorulnak,álljunk meg egy pillanatra,és vessünk az Egy Igaz Istenre tekintetünket……
    És ne fogadjunk el mindent Isten teremtményeitől,vissza a Tiszta Forráshoz az Úr Jézushoz!

    THOMAS WATSON

    MINDEN JAVUNKRA VAN
    http://www.leporollak.hu/egyhtori/epito/borzasi/TW-ALLTH.HTM

    Tehát ha úgy nézzük,Isten a rosszból is csodálatos dolgot hoz ki!
    De ez sem a mi érdemünk! Az hogy egyes emberek a HP-t keresztyén műnek mondják,és az óvatlan személyeknek így adják el….
    és ebből az ÚR csodálatos dolgot hoz ki,nos nem a tévtanítók munkássága!

  11. Villam

    Érdekes, hogy mennyi írás születik egy meséről, melynek olvasói nem válnak okkulttá , nem kezelik valóságként és eszükbe se jut, az esetek többségében, hogy szételemezzék és az elemzésekből valami nagy következtetést vonjanak le:
    – evangélium–> kereszténység–> Hol a biblia elolvasom mit mond..
    – okkultizmus—> varázslás, jóslás stb stb–> ide vele a „szakkönyveket”, hadd csináljam…

    Állítom, hogy a szimpla olvasókat a történet a sztori a jó és rossz harca és a különböző jellemek kötik le a figyelmüket..

    Lehet ezt valaki felszínességnek tekinteni, de az átlagra ez jellemző nem pedig a műelemzés egy mese kapcsán.:D

    Ha az emlékezetem nem csal az Avatár film kapcsán is előjöttek negatív keresztény kritikák, beleláttak nácikat, természet vallást,zöld bolygó kampányt, de hogy egy átlag néző nem kezd filozofálgatni és nem egy mozifilmtől várja a megvilágosodást vagy keres a követendő példát vagy akár az életére nézve valamiféle tanácsot vagy útmutatást az biztos..Díszletnek tekint mindent , ami fantasy filmekben szerepel, még akkor is, ha némely elem hasonlatos vagy éppen olyan,mint a való világban és ezek a díszletek éppenséggel se nem vonzzák se nem taszítják önmagában az embert ,mert díszletként, fikcióként, alternatív valóságként kezelik. Ezért képes az okkultista és a velejéig minden iránt pesszimista ateista egymás mellett szépen ülve végignézni a HP-t és a Gyűrűk Urát és megmarad mind a kettő a maga hitében..

  12. alex:)

    Kedves Villam ,írásaidból kikövetkeztetek,hogy gondolom elmúltál 5éves,már bocs,ne vedd sértésnek.Tehát,ha szembejönne veled,egy fanatikus őrült aki elakar téged úgymond csábítani,és előhúz a kabátja zsebéből csokis roládot,szerintem Te nem vennéd be ezt e trükköt és laza kézmozdulattal elutasítanád! Ok! Ez potenciálisan nem jön össze! De össze fog jönni a kis 5 évesnek,aki mellett zűrös papa,mama van,és nagyon tesz az okkult tanokra! Hiszen maguk is vakok,és vak vezet világtalant! És mind a ketten beleesnek…..(benne van a Bibliában)
    -jaj de jóóó hogy mi látunk? de a többi ember nem lát! És nagyon ne legyünk elbizakodva és verjük a mellkasunkat,hogy micsoda tajok vagyunk és kinevetjük a kisebbiket!
    Ne magunkból vezessük le,és ne is a magunk eszére terpeszkedjünk,csakis kizárólag a Bibliára!
    Amire pedig azt mondja a Biblia,hogy varázslás,és ezt több helyen is meghatározza,azt ne tessenek egyes kedvenc bejött színészekre,teológusokra,irományokra felszínesen értelmezni!
    Legyünk bátran kritikusak ha ezzel —„szimpatizánsokat”— is elveszítünk! De megnyertem az Úr akaratát,és tetszését!
    Reám sem hat a HP,de azért nagyon látom benne az okkult,varázslást degenerációját! Reám sem hat a horror! De a kis gyermek szívekben katasztrofális következményei vannak,illetve lesznek!
    Úgy látom egyes embereknek a saját családjukban be kell következni ahhoz hogy felismerjék,milyen veszedelmet rejt—okkultizmus,rejtett titokzatos….(fedőneve!)
    Prevencióról úgyi hallottunk? De nem használjuk?
    Hát itt is ez van!
    Azt nem értem,hogy emberektől fogadunk el tanítást?
    És a Bibliát megkérdőjelezzük? Ennél rosszabb, felülbíráljuk?
    Isten szavát?
    Én nem teszem! És a Biblia Istennek hiszek,ha ezért emberek nemtetszését vívom ki! De az Úr Jézus apostolai sem voltak népszerűek,hiszen János apostol kivételével,mind mártír halált haltak,csak egyes teológusok másképp definiálják….
    Ki akar Jézus apostola lenni? Ki akar ma mártírként meghalni?
    Erről eszembe jutott egy vicc,de majd máskor folyt.
    -maradok szeretettel.

  13. Martonious

    Szeretném megosztani veletek egy személyes élményemet a Harry Potter sorozattal kapcsolatban – annak ellenére, hogy sosem olvastam. Nagyjából két és fél ezelőtt történt… Egy nagyon közeli kedves ismerősöm olvasta a sorozatot, az egyik, már igencsak vastag kötetnél egyszer csak úgy döntött, hogy inkább egy másik, régóta ott porosodó könyvet vesz le a könyvespolcról, és azt kezdi el olvasni – mégpedig a Bibliát!
    (A történet itt nem ér véget happy enddel, de erről majd máskor-máshol… A HP-hez viszont végképp nincs semmi köze a folytatásnak!)

    Ami pedig az okkultizmust illet, nagyon-nagyon el van tévedve az, aki azt képzeli, hogy annak bármi köze van a varázspálcához meg a csillagos varázslósüveghez; de még az orkokhoz és az elfekhez sincs sok. Ha mégis, akkor viszont sürgősen be kell tiltani a Hamupipőke-Csipkerózsika-Hófehérke hármast az összes többi mesével együtt! Ép eszű ember még talán a szerepjátékokat is képes annak tudatában kezelni, hogy az pusztán kitaláció. Az okkultizmus valódi vagy valódinak hitt dolgokkal foglalkozik, mint pl. az asztrológia, a kabbala vagy a vudu… Aki pedig mindenképp az okkult szépirodalom hatásán akar csámcsogni, annak szeretettel ajánlom H. P. Lovecraftot (mindenkit megnyugtatok, a H. P. nem Harry Potter), az ő műveiben tudtommal ugyanis valóban megtalálható.

  14. Villam

    Nem önmagamból vezettem le, hanem egy átlagos ember esetéből, mert valahogy nem látom azt , amit sokan következményként belemagyaráznak és amitől félnek. Egy 5 éves gyerek a HP-t pont úgy érzékeli, mint ahogy egy klasszikus mesét, vagy a Gyűrűk urát,ezért az megeshet, hogy kard suhogtatása és a hozzá tartozó csatakiáltás: Orkook! Támadáás! helyet pálcát suhogtatva ezt kiabálja (társa vagy képzelt ellenségre irányítva) Capitalatus(lefegyverző bűbáj). De azt nem látni, hogy 5 év felettiek ezt teszik. Vajon miért?. Azt meg végképpen nem látni amitől némelyek félnek, hogy komolyan valóságként Orkot vagy lefegyverző bűbájt kiabálnának. Persze lehet csak én nézek rossz felé. 😛

    ” És nagyon ne legyünk elbizakodva és verjük a mellkasunkat,hogy micsoda tajok vagyunk és kinevetjük a kisebbiket!”

    Nos a kisebbiknek illő elmondani, hogy nincs télapó és nem meghagyni abba a képzetben , hogy van télapó. A kisebbet a hallgatás nem mozdítja előre a kérdésben, mert ugyan mi inspirálná arra, hogy egyáltalán elgondolkozzon azon,vane a valóságban télapó. Elég baj az, ha a kicsi gyerek nem képes elválasztani a valóságot és fikciót, ami következhet abból, hogy olyat állítottak neki, ami hamis,de igaznak mondták. Ezt nevezzük megtévesztésnek. Vagy lelki okai miatt inkább a képzelet szülte alternatív valóságot akarja valóságnak hinni és gondolni és eszerint akar élni és cselekedni. Ilyen is van ,de ő beteg. Látunk ilyen beteg embereket kicsiként és látunk felnőttek között is,de ebből a két szélsőségből és kisebbségből a nagy tömegre az általános hozzáállásra nem lehet negatív megállapításokat tenni,mert nem lesz igaz.

    Így van ez a Hp-vel is ,de akár más filmel, regénnyel vagy bármivel.

    Én elfogadom, hogy SZERInTED a HP és úgy általában a fantázia és kitudja mi még rossz,de azzal nem kell egyetértenem vagy hallgatnom ,hogy a rossz jelző mögé olyan érvek vannak felsorakoztatva, ami egyszerűen átlép a fantázia világán és a valóságba emeli azt amit képzeletnek hívunk és képzeletnek tekintenek az emberek. Ezt csak az 5 évesek teszik meg vagy a felnőtt de beteg emberek. És ezzel nem sérteni akarnak és nem akarlak ezekkel azonosítani, csupán arra akarok rámutatni, hogy a fantázia 1 dolog a valóság egy másik dolog és a kettőt egy vékony vagy éppen vaskos határ van, melyet általában az emberek NEM lépnek át. Ezért nem látod a piros ruhás supermen embereket ablakokból kiugrálni. Ezért nem gyarapodnak a boszorkány iskolák, ezért nem hallod, hogy tudósok orkokat keresnek stb stb.

  15. alex:)

    Kedves Villám.

    Aha értelek Villám,tehát te mégsem a Bibliából vezetted le,hanem egy Isten teremtményéből? Mert őreá pozitívan hatott? Öhöm.
    Tehát Isten szava erről a dologról nem érdekel,mert úgy látod te ebben jobb vagy és eltudod dönteni,mi a jó és a rossz?
    Nem kell ehhez a Biblia?
    A kígyó ravaszabb volt a föld minden állatánál, amit az Úristen teremtett. Ezt mondta az asszonynak: „Valóban mondta Isten, hogy nem ehettek a kert valamennyi fájáról?” 2Az asszony így válaszolt a kígyónak: „A kert fáinak gyümölcséből ehetünk. 3Isten csak a kert közepén álló fa gyümölcséről mondta: Ne egyetek belőle, ne érintsétek, nehogy meghaljatok.” 4Erre a kígyó így beszélt az asszonyhoz: „Semmi esetre sem fogtok meghalni. 5Isten jól tudja, hogy amely napon abból esztek, szemetek felnyílik, olyanok lesztek, mint az istenek, akik ismerik a jót és a rosszat.”(Móz:3,1)
    Igen az ősbűn egészen kihat mindenkire,azóta is amikor az ember Isten helyett akar dönteni!
    Mi a bűn? Bűn az ember minden engedetlensége Isten iránt, akár szóban, akár gondolatban, akár cselekedetekben. „Mert, mint a varázslásnak bűne, olyan az engedetlenség; és bálványozás és bálványimádás az ellenszegülés.” (1Sám 15, 23a)
    (Ef 4, 29); „Atyámfiai, ne legyetek sokan tanítók, tudván azt, hogy súlyosabb ítéletünk lesz.
    Mire alapozom hogy a HP,nem kicsit hanem nagyon okkult mű? És semmiköze e keresztyén műhöz! Erről már élő hitű teológusoktól belinkeltem írásokat,éppen azért mert a Bibliával megegyezik! De Isten Lelke rajta aki Isten szavát másképpen értelmezi,és veszélyben sodorja a gyermekeket. Mert az Ördög mindig a kisgyermeket veszi célba,akikkel könnyebben elbánhat,mint az Édenben az Évát szólította meg és nem az Ádámot! (taktika!)
    Beszélgetni szoktam gyermekekkel és megnyílnak,és mesélnek és nagyon félnek,nagyon,nagyon!!!!!!! Mitől félnek? Amiket látnak a tévében,sőt gyermek meséktől is,és a HP-től.
    Előveszem nekik a Bibliát.és olvasok nekik,és Jézusra mutatok,és mesélek az élő,és mindenható Urról! Addig amíg meg nem látom a szemükben a csillogást,és a mosolyt az arcukon,amikor már nem félnek…
    Hogyhogy én látom ezeket a gyermekeket,akik félnek? Hogyhogy hallom a kis édes hangjukat amikor erről mesélnek?
    Mert erre fül is kell,hogy meghalljuk a kétségbe eső és kiáltó angyali hangjukat! Vagy teszerinted ezek a gyerekek hazudnak,arról hogy félnek?
    És nagyon félnek,rettegnek!
    De aki nem akarja meghallani,és nem akar reájuk figyelni,mert jobban szereti önmagát……
    Az süket és vak!
    Erre adj nekem értelmes választ.

  16. Szabados Ádám

    Kedves alex:)! A kérdésedre válaszolva: igen, rajongó lélek van bennem. Isten kegyelméből rajongok az Úr Jézus Krisztusért. Annak is szívből örülök, hogy újjászülettél és megismerted Krisztust mint megváltódat. Most viszont adj időt magadnak arra, hogy kigyógyulhass a vitatkozás és a szóharc betegségéből, amelyből Pál szerint viszálykodás és gonosz gyanúsítás származik (1Tim 6,4). Ehhez szükséged lesz arra, hogy csendben legyél és tanulj, mielőtt mások tanítójaként lépsz fel. A gyógyulásod és az értelmes viták érdekében arra kérlek, hogy ezen a honlapon mostantól ne szólj hozzá a cikkeimhez. Ha mégis hozzászólsz, moderálni foglak. Nem azért, mert mást gondolsz a HP-ről, hanem azért, mert nekem Istennek kell engedelmeskednem (2Tim 2,14.23), neked viszont nem kötelező az itt zajló beszélgetésekben részt venned.

  17. Miklósi H. Csaba

    Kemény beszéd ez, ki hallgathatja őt? (jn 6,60) 🙂
    Magyarán: tartózkodjatok azoktól, akik az Igét unos-untalan maguk előtt tartva kelleténél hangosabban és indulatosabban beszélnek inkább a visszhangról, mintsem a Hangról.

  18. siralyhojsza

    Véleményem szerint a Harry Potter sem nem mestermű, sem nem evangéliumi. (részleteiben sem) Amennyiben az, mármint evangéliumi, úgy minden más mese is az, amiben van egy jó és egy rossz fél. Pl. sokan a Batmanről mondják, bizonyos filmklubbos evangéliumi körökben, hogy „krisztusi figura”. Vagy ennyi erővel a Star Wars is evangéliumi, hiszen a jó és a rossz harcát ábrázolja, csak momentán Krisztus vagy Szentlélek helyett az „erő” kitételt használja. Túlzó és óvatlan kijelentés, hogy a Harry Potter mögötti világkép a keresztyénség. Az, hogy Rowling erről mit mond, mellékes,mert egyrészt a keresztyénség felől ért támadásokat akarja ezzel lecsitítani, másrészt, az egész mű mágikus elemekkel van tele, és ez tény. Egyébként a Bibliának nincs semmiféle mágikus volta. A Biblia csodákat tartalmaz, Isten csodáit, és ami mágia benne, az mind a gonosztól, a Sátántól ered. Ettől még, mint irodalmi alkotás, lehet jó. De emiatt, tehát egy objektív mérce szerint kimondott, a mű irodalmi minőségét méltató pozitív értékítélet, és egy személyes szimpátia miatt miért kell a keresztyénséggel összekutyulni? Mondom ezt úgy, hogy nem olvastam az összes kötetet, sőt, az elsőből olvastam, valamicskét, de nem bírtam végigolvasni azt sem, mert untatott, és irodalmi élményt sem nyújtott. (egészen más a helyzet a Gyűrűk urával) Nem gondolom, hogy a Harry Potter-ben el kell mélyedni ahhoz, szimbólumrendszerét fel kell tárni ahhoz, hogy véleményt mondjuk róla. Egyszerűen ez a mű nem olyan volumenű, sem irodalmilag, sem az üzenetében ahhoz, hogy a Szentírást egy lapon említsük vele. És szögezzük le: a Biblia a mágia esetében nem feltétlenül a negatív, romboló szándék miatt ítéli el, hanem úgy, mint egy illetéktelen eszközt, amit helytelen, tilos használni. A film a varászlást mint eszközt propagálja. Lehet, hogy „kocka gondolkodás”, lehet, hogy „ordító tudatlanság”, de ezt azt hiszem nem lehet kimagyarázni.

  19. endi

    siralyhojsza, egyetértek, jól megfogalmaztad

  20. Szabados Ádám

    Kedves sirályhojsza! Én viszont nem értek egyet a véleményeddel, de mivel az érveimet már többször, több helyen kifejtettem, most csak két gondolatot engedj meg. 1. A „mágikus” szó több jelentéssel bír. Az egyik jelentése az, amit a Biblia tilt. A másik jelentése az, ami a gyermeklélek és a mese (valamint a Biblia által is időnként használt műfajok) világában természetes. 2. Hogy Rowling mit mond a művei hátteréről, az nagyon is fontos. Hogy te anélkül, hogy ismenéd őt (és a könyveit elolvastad volna) milyen motivációt tulajdonítasz Rowlingnak, szerintem az a kevésbé fontos.

  21. siralyhojsza

    Maga Rowling többek között azt is mondta, hogy Dumbledore meleg. Gondolom ez az információ is egy értékes adalék a mű „evangéliumi jellegének” bizonyításában.

  22. Szabados Ádám

    Kedves siralyhojsza! Dumbledore-ról is írtam egy cikket, ha van kedved, elolvashatod itt: https://divinity.szabadosadam.hu/?p=1779.

    Próbáltam egyébként óvatosan fogalmazni a HP-vel kapcsolatban. Soha nem mondtam például, hogy a HP „evangéliumi” mű. Azt sem állítottam, hogy Rowling újjászületett keresztény. Mindig annyit mondtam csak, hogy a HP sorozat mögött keresztény világnézet áll, és tudatosan közvetít keresztény reménységet.

  23. Ago

    Teljesen egyetértek Adám véleményével. Olvastam mind a hét kötetet és a motívumok, a sorok közötti rejtett mondanivaló valóban keresztényi világnézetet közvetít. De tisztelettel kérdezem, hogy aki ennyire erélyesen és határozottan alkot véleményt mint fent többen azok közül egy is végigrágta magát a könyveken, vagy csak cikkeket olvas?

  24. L.Nazo

    Dehogy olvasták,de az ítélkezés művészetét magasan űzik, sőt egyenesen ezt érzik a küldetésüknek.
    Ismert keresztyén fórumokon oda jutottak, hogy C.S.Lewis-t a híres apologétát is okkultistának állították be, mert sok mitologikus motívum van Narniában.
    Bevallom Hp-t én sem olvastam, de valahogy nem tudok azonosulni azzal a lejárató, rágalmazó kampánnyal amit egyesek megengednek maguknak.

  25. Ago

    Kedves L.Nazo!
    Engem is felháborítottak azok a vélemények amik Tolkient és C.S.Lewist okkultnak állították be, holott C.S.Lewin-nak is olyan életmunkája van amely mondanivalója pillére lehet keresztény életünknek!
    Nonszensz, hogy valaki úgy alkot véleményt, hogy nem is olvasta el. Nagyon bölcs a hozzáállásod, a véleményed tiszteletre méltó.

  26. endi

    Én olvastam az első hármat.

  27. L.Nazo

    Endi, de nem is rólad írtam amit írtam.
    Tőled nem is olvastam nagy okkultistázást itt.
    Vagy máshol kellett volna? 🙂

  28. dzsaszper

    Nemsokkal ezelőttig úgy voltam vele, hogy engem személy szerint nem kimondottan érdekelnek a Harry Potter könyvek, cserébe nem nyilvánítok véleményt a témában, amíg nem lesz valaki a környezetemben, akinek a kedvéért úgy döntök, hogy elolvasom.

    Aztán a harmadik osztályba járó gyerkőcöm személyében lett ilyen valaki.
    Ő eddig az első három könyvet olvasta, így én is idáig olvastam. Ezután is alighanem ezt a módszert fogom követni…

    Az első három rész elolvasása után pár dolog erősen bökte a csőrömet. Na nem az okkultizmus felvetése, a varázslás számomra egyértelműen irodalmi eszköz volt, majdhogynem úgy, mint a Narnia esetében.

    Szóval, mivel pár dolog erősen bökte a csőrömet, egy elég minimális mértékben szpojlereztem, leginkább pár karakter élettörténetével kapcsolatban. A dolognak a blogon felvetett témák kapcsán leginkább Dumbledore meleg voltához van köze.

    A szpojlerezés eredményeképpen azt kell mondanom, Rowling úgy csőbe húzott, ahogy azt kell. Körülbelül mint Agatha Christie a krimijeiben, csak itt nem a tettes személyéről volt szó.

    Szóval, az bökte a csőrömet, hogy miközben a könyvsorozat tesz egyértelmű és kissé homályosabb bibliai utalásokat (az első három rész legegyértelműbb utalását Jerram Barrs is említi a videóban), elsősorban Albus Dumbledore személye kapcsán felmerült bennem, hogy nem hű a bibliai szimbólumokhoz, hanem valami zavaros izé lesz a dologból. Pl. a Titkok Kamrája végén Dumbledore megjegyzése kapcsán, hogy miért tudott a főnix segíteni Harryn, nem volt nehéz azt belelátni Dumbledoreba, akinek ő legfeljebb csak töredékes tükörképe akar lenni…
    És leginkább ebből a szempontból lehet sokkoló az, hogy Dumbledore meleg volt. De maga ez a szál a legjobb példa arra, hogy Rowling miként húzza bele a csőbe olyan Agatha Christie módra az olvasótáborát…

    Amit Jerram Barrs elmond, az pedig szépen tisztázza ennek a célját. Így már nem semmiképp nem bánt jobban a dolog, mint amikor egy Agatha Christie krimi vezet az orromnál fogva 🙂

  29. R.

    Újra terítéken van Rowling az újonnan a mozikba került Legendás állatok: Dumbledore titkai című, 12+-os film kapcsán, amelyben állítólag már az elején világossá válik, hogy két férfi szerelméről van szó benne. Szeretnék tisztán látni Rowlinggal kapcsolatban, egyre kevésbé sikerül.

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Facebook Pagelike Widget

Archívum

LEGUTÓBBI HOZZÁSZÓLÁSOK