Néhány olvasóm megütközött azon, hogy a C. S. Lewis könyvéről szóló Tűzfal beszélgetést egy idézettel reklámoztam, amelyben egy bizonyos „Viktor” asztalán hever a könyv, bejelölve, behajtva, ráadásul az idézet szerint „Viktor” kiemelt érdeklődést mutat felé és jókat derül rajta. A „Viktor” név úgy tűnik, tabu, mert akár „Orbán” is lehet az előtagja, azt meg csak rövidítve és számmal lehet említeni. Hadd oldjam a feszültséget azzal, hogy kiegészítem az ajánlást másokkal is. Ott van például rögtön Barack Obama, akinek saját bevallása szerint az egyik kedvenc könyve volt, csak nehogy emiatt most az a vád érjen, hogy támogatom a Közel-Kelet felrobbantását és a woke ideológiát. Tony Blair is utalt a könyvre, ahogy Mitt Romney szenátor is. Sőt, Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó főtitkára szintén ismerte a könyvet és utalt Lewis morálfilozófiájára. Vagy ellenfele, Ronald Reagan amerikai elnök, aki a gonosz birodalmáról szóló híres beszédében még idézte is Csűrcsavart. Akik azt a hatalmas keleti országot ma is a gonosz birodalmának látják, adhatnak utólag Reagan elnöknek egy piros pontot, mielőtt kezükbe veszik Csűrcsavart, és nekem is, hogy vele reklámozom.
Margaret Thatcher, a Vaslady is jelét adta annak, hogy kedveli a könyvet, persze emiatt összetűzésbe kerülhetek most a szakszervezetekkel. De hogy olyanokat is említsek, akiknek biztosan nem volt közük a keresztény hithez (mondjuk Gorbacsovnak sem volt), itt van például Christopher Hitchens, aki elismerte a könyv irodalmi zsenialitását, ha az üzenetével természetesen nem is értett egyet. Neil Gaiman, az American Gods és The Sandman című könyvek nem keresztény szerzője csodálta, hogy Lewis milyen kifinomult módon tudta vizsgálni a kísértés jelenségét. Philip Pullman dicsérte a Lewis által alkalmazott szatirikus történetmesélést, holott világnézetileg ő is távol állt Lewis kereszténységétől. Talán még érdekesebb, hogy John Cleese, a Monty Python társulat tagja nem vallásosként nagyra értékelte Lewis szellemes szatíráját. Az ateista Salman Rushdie is kifejezte, hogy keresztény kiindulópontja ellenére a Csűrcsavar levelei jól mutatja be az emberi létezést.
A sort hosszan lehetne folytatni. Daniel Dennett, az ateista négyesfogat egyik nemrég elhunyt hátaslova, a nyíltan ateista Stephen Fry brit színész, David Berlinski, agnosztikus zsidó tudományfilozófus, egyetemi tanár, de maga Richard Dawkins is gyakran utalt a Csűrcsavar leveleire, és Woody Allen is elismerte a könyv irodalmi erejét. Sőt, a Gépnarancs szerzője, Anthony Burgess is méltatta a könyvet, valamint Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak szerzője, Michel Houllebecq, a Behódolás és más társadalomkritikai könyvek írója, Tom Stoppard drámaíró, és rengeteg további ismert ember, akiket feltehetnék a listára. Idézte T. S. Eliot Nobel-díjas költő is, és természetesen olyan evangéliumi szerzők, mint J. I. Packer, Billy Graham, Charles Colson, Tim Keller, vagy a különutas N. T. Wright.
Remélem, ebben a névlevesben „Viktor” eléggé feloldódott azok számára, akik elsőre fennakadtak rajta, akik meg nem, azok örülhetnek annak is, hogy a világ egyik legismertebb kortárs miniszterelnöke asztalán is ott hever kinyitva ez a zseniális könyv. És ha valakinek csak ezután keltette fel a könyv az érdeklődését, meghallgathatja a könyvről szóló Tűzfal beszélgetésünket YouTube-on, Spotify-on vagy Apple Podcasten.
„[…]mielőtt kezükbe veszik Csűrcsavart, és nekem is, hogy vele reklámozom.”
Én ennek az oldalnak köszönhetően találtam rá Csűrcsavar Leveleire és megfogom venni, nem csak magamnak, hanem a testvéremnek is, szóval nem volt hiábavaló a reklám.
🙂
Kedves Ádám!
„Viktor” egy meglehetősen vitatott megítélésű személy Magyarországon. A feloldására felsorolt személyekről ez nem mondható el. Szerintem ennyire egyszerű a magyarázat.
Ó, dehogynem!
Az Ön szemében igen, ám a negatív kommenteket írókéban nem. Nem utolsó sorban azért, mert a „többiek” a magyar közéletre vagy kereszténységre nézve nincsenek túl nagy hatással.
De hát éppen ez az. Van egy fura embertípus, amelyik úgy él, hogy örökké egy gigantikus Orbán Viktor poszter van a szeme előtt, és mindent ahhoz viszonyítva lát. Az én írásaimat is. Az ilyen ember el sem tudja képzelni, hogy létezik olyan világ, amelyiknek nem Orbán Viktor a rendezőelve. Természetesen nem vitatom Orbán Viktor jelentőségét, ezért is tartottam érdekesnek „Viktor” íróasztalát. De ez pont egy olyan felület, amely nem hozzá képest létezik. Aki mégis az említett poszterrel jön ide, és rendre azt kéri rajtam is számon, az végzetesen eltéved, arról nem is beszélve, hogy egy idő után letiltom.
Ha poénkodni akarnék, akkor azt mondanám, hogy Orbán Viktor kezdte, a „fura embertípus” csak reagál. Viszont Magyarországon elég sokan vannak, akik számára eléggé megosztó figura, így bármilyen kontextusban történő megemlítése valamilyen hasonló reakciót fog kiváltani. A posztban felsorolt többi személynél ez nem így lenne. Ebben az országban szerintem ezt el kell fogadni.
Aki meg ezen a blogon kommentelni akar, annak azt kell elfogadnia, hogy ezt moderálom.
Köszönöm az ajánlást. Többször hallottam már a könyvről, de csak most kezdtem el olvasni. Zseniális!
És köszönöm a mai bejegyzést is, mélyen egyetértek veled, kedves Ádám.
Áldás kísérje a munkádat!
Attila